Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w związku z licznymi wątpliwościami i pytaniami, które dotyczyły stosowania płynów do dezynfekcji rąk przez dzieci, przekazuję oficjalne stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie.

GIS nie zaleca stosowania środków do dezynfekcji rąk przez dzieci, zwłaszcza do 6. roku życia. Wynika to z możliwości wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych, przede wszystkim reakcji uczuleniowych. Produkty biobójcze, z uwagi na swój skład chemiczny, nie są przeznaczone typowo dla dzieci.

W załączeniu przekazuję również najczęściej zadawane pytania związane z otwarciem przedszkoli. Zestaw pytań i odpowiedzi znajdą Państwo również na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja/otwarcie-przedszkoli-pytania-i-odpowiedzi.

Z poważaniem

Dariusz Piontkowski

Minister Edukacji Narodowej

Zachęcamy do przejrzenia poniżej prezentacji nt. radzenia sobie z różnymi sytuacjami w czasach koronawirusa.

Jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii?

Szanowni Państwo,

Biuro Profilaktyki Zdrowotnej NFZ zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w propagowaniu przez Państwa instytucję cyklu 10 filmów edukacyjnych pod wspólnym tytułem „Bezpieczni w czasie epidemii”. Jest to nowy projekt, przygotowany w odpowiedzi na obecne potrzeby pacjentów, który podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19.

Zaproszeni do współpracy eksperci udzielają odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania oraz gdzie szukać wiarygodnych i opartych na dowodach naukowych informacji. Eksperci informują również jak bezpiecznie podróżować, oraz jak zadbać o zdrowie i kondycję. Ważne, by te cenne informacje m.in. jak w bezpieczny sposób korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz by nie zaniedbywać badań profilaktycznych w czasie epidemii dotarły do jak największego grona odbiorców, oraz ich rodzin.

Cykl filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii” przygotowany został pod patronatem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. W odnalezieniu się w tej niełatwej rzeczywistości pomogli eksperci: m.in.: Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. Leszek Czupryniak, prof. Marcin Czech, dr Paweł Grzesiowski, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Swoją obecnością cykl zaszczycił także dr n. ekon. Adam Niedzielski –  Minister Zdrowia.

Jesteście Państwo jest ważnym partnerem w rozwoju świadomości społeczeństwa o bezpiecznym i odpowiedzialnym życiu w nowej rzeczywistości. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o pomoc w propagowaniu wspomnianego cyklu filmów „Bezpieczni w czasie epidemii” na Państwa stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. W załączeniu przekazuję również plakat informacyjny do wydruku.

Załączamy link do filmu zapowiadającego cykl - https://youtu.be/hAL-HbtxBGE oraz linki do opublikowanych odcinków:

  1. Wiedza oparta na faktach https://youtu.be/UVvr9YpAEbc
  2. Higiena i bezpieczeństwo https://youtu.be/a87D6dxHPj4
  3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)? https://youtu.be/EDhMwv6bfE0
  4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
  5. Jak korzystać z opieki szpitalnej?
  6. W zdrowym ciele zdrowy duch!
  7. Żywienie ma znaczenie!
  8. Podróże bez ryzyka
  9. Praca w nowej rzeczywistości
  10. Nasza odpowiedzialność

Wszystkie filmy są z napisami dla osób niesłyszących. Cykl filmów dostępny jest na kanale Akademia NFZ  na You Tube oraz na stronie https://linkd.pl/9adp

 

 

Biuro Profilaktyki Zdrowotnej

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

02-528 Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30